Eksponowanie umiejętności
W liście motywacyjnym przede wszystkim powinniśmy eksponować swoje umiejętności z zaznaczeniem tych, które mogą być użyteczne dla danego pracodawcy. Dobrym rozwiązaniem jest wspomnienie poprzedniego stanowiska i nabytych na nim kompetencji oraz zapewnienie podobnie wydanej pracy w przyszłości. Jeśli nie dysponujemy kwalifikacjami wspominanymi w ofercie pracy, którą znaleźliśmy np. na portalu Pracuj.pl, możemy zaproponować własną inicjatywę. Doskonałym rozwiązaniem jest sugestia zatrudnienia nas w charakterze freelancera bądź osoby na stanowisku zdalnym.
Pokaż, że się rozwijasz
Przekonywujące dla pracodawców w listach motywacyjnych są wszelkie udokumentowane sposoby podnoszenia kompetencji. Udział w branżowych kursach bądź warsztatach to duża szansa na zaprezentowanie swojego potencjału intelektualnego, a także gwarant ciągłego rozwoju. Szczególnie cenne będą inicjatywy związane bezpośrednio z działalnością wybranej przez nas firmy, np. udział w szkoleniach orgaznizowanych przez nią bądź staż w jednym z jej oddziałów.
Przewaga liczb
Niektórzy pracodawcy postrzegają w bardzo analityczny sposób potencjalnych pracowników. Aby zjednać ich do siebie poprzez list motywacyjny możemy m.in. zastosować odpowiednie statystyki co do naszej kariery. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie liczb i procentów w odniesieniu do naszego doświadczenia, sukcesów odniesionych na danym polu bądź udziale w kursach i szkoleniach.