Jak stworzyć aranżację lagom, która będzie pasowała do naszego mieszkania czy domu? Na jakie elementy wyposażenia postawić, a z których zrezygnować, aby połączyć filozofię lagom z tym, co nam w duszy gra? Podpowiadamy!
Lagom – komfort, estetyka i harmonia
Szwedzka filozofia lagom odnosi się do każdej dziedziny życia, w tym do aranżowania i wyposażania wnętrz. Kluczem do jej zrozumienia jest uznanie wyższości minimalizmu i tego, że wszystko powinno być w zgodzie z zasadą „w sam raz”, nad przepychem, bogactwem i nadmiarem rzeczy.
Lagom nie hołduje ascetyzmowi, bo w końcu lubimy otaczać się pięknymi rzeczami, pamiątkami i gadżetami, które mają dla nas wartość sentymentalną. W tej filozofii chodzi jednak o to, aby takich rzeczy było nie za mało i nie za dużo. Odrzucamy zatem chaos, przepych i nadmiar na rzecz umiarkowanego minimalizmu. Pozostawiamy to, co jest nam potrzebne, czego faktycznie używamy, a także to, co ma dla nas wartość pamiątkową. Możemy zatem uporać się z „przydasiami” czy rzeczami, które zostawiamy na wieczne nigdy. Z nich najpewniej właśnie nigdy nie skorzystamy, a zajmują one zbędnie miejsce i budują chaos w naszym życiu.
Proste w zastosowaniu, wygodne i klimatyczne
Wnętrza urządzane w stylu lagom muszą być dla nas wygodne, a tę wygodę zapewni pozbycie się nadmiaru rzeczy. Uporządkowane, jasne i funkcjonalne przestrzenie mają wpływ na nasze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Za duża liczba rzeczy sprawia bowiem, że ciało zaczyna odczuwać przesyt, co wpływa na rosnący poziom stresu.
W domowych wnętrzach lagom ma być ponadto klimatycznie. Atmosfera jest tu bardzo ważna, dlatego przyglądamy się każdej rzeczy, którą zostawiamy, ale i tej, którą chcemy na nowo wprowadzić do wybranego pomieszczenia.
Wyposażenie w stylu lagom, czyli jakie?
W aranżacji lagom sprawdzą się zróżnicowane lampy o prostych konstrukcjach, wielofunkcyjne, z możliwością zmiany parametrów światła, takich jak jego natężenie czy barwa. Takie lampy znajdziemy na stronie https://azzardo.com.pl/.
Przydadzą nam się meble, którym można przypisać różne możliwości zastosowania, w zależności od potrzeb. Sprawdzą się tu zatem meble modułowe. Do tego nieco dekoracji, ale tych praktycznych, które nie zajmują zbyt wiele miejsca – mogą to być zatem efektowne ramki na zdjęcia, kształtny wazon na kwiaty czy też ozdobna półka wisząca na książki.
Nie rezygnujemy z tekstyliów, jednak ponownie stawiając na umiar, poza tym na kolorystykę charakterystyczną dla wnętrz skandynawskich, czyli biele, beże i szarości, z ewentualnym niewielkim dodatkiem bardziej wyrazistych barw. To naprawdę wystarczy, aby stworzyć klimatyczne, wyjątkowe i harmonijne wnętrze lagom.