Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 03:00
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Smartfon może zepsuć zdrowie. Potwierdzają to badania [ARTYKUŁ]

Naukowcy uniwersytetu w Tel Awiwie przeprowadzili nietypowe badanie. Okazało się, że smartfony mają wpływ na nasze uzębienie.
Smartfon może zepsuć zdrowie. Potwierdzają to badania [ARTYKUŁ]

Autor: iStock

Podziel się
Oceń

Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych to znak naszych czasów. Stale śledzimy media społecznościowe, sprawdzamy pocztę elektroniczną, piszemy sms-y, oglądamy filmy... W jednym urządzeniu możemy stworzyć terminarz, listę zakupów, centrum rozrywki, bibliotekę i miejsce spotkań.

Eksperci z The Maurice and Gabriela Goldschleger School of Dental Medicine w Tel Awiwie chcieli sprawdzić, czy częste sięganie po smartfon może realnie wpływać na stan zdrowia, w tym uzębienia.

Smartfony powodowały przewlekły stres

Wnioski są zaskakujące. Okazuje się, że media społecznościowe i korzystanie ze smartfonów mogą zaburzać sen i powodować zmęczenie oraz bóle w okolicach ust i szczęki. Żeby dokładniej przyjrzeć się tym zależnościom, 600 badanych osób podzielono na dwie grupy: świeckich (używających smartfonów bez ograniczeń) oraz ultraortodoksyjnych (korzystających z telefonów bez połączenia z internetem).

Analiza zgłaszanych uwag pozwoliła stwierdzić, że aż 54 proc. świeckich internautów częściej budziło się w nocy, kiedy wśród ultraortodoksów problem ten dotknął zaledwie 20 proc. osób. 50 proc. świeckich odczuwało też nadmierny poziom stresu – w przypadku drugiej grupy było to tylko 22 proc. przypadków. 45 proc. aktywnych użytkowników smartfonów przyznało również, że odczuwa nieustanną potrzebę dostępu do swoich urządzeń. W grupie „koszernej” wartość ta wyniosła tylko 20 proc.

Jak media społecznościowe wpływają na uzębienie?

Uzależnienie od ciągłego „zażywania informacji” z sieci nie pozostało bez wpływu również na zupełnie niepozorną część ciała – żuchwę i jej stawy. Wśród świeckich użytkowników 21 proc. respondentów łapało się na nocnym zgrzytaniu zębami, z kolei 24 proc. z nich zaobserwowało ten objaw również za dnia. 29 proc. aktywnych w sieci odczuwało również ból mięśni żuchwy. Dla porównania – opisywane objawy wystąpiły jedynie u 14 proc. ortodoksów: 13,5 proc. zgłaszało zgrzytanie zębami i 14 proc. ból w mięśniach szczęki.

– Obecne badanie wykazało związek między nadmiernym używaniem smartfonów, które umożliwiają surfowanie po aplikacjach społecznościowych, a znacznym wzrostem wybudzeń w nocy (co prowadzi do zmęczenia w ciągu dnia), bólu twarzy i szczęki, ucisku w szczęce w dzień i zgrzytanie zębami w nocy – objawy fizyczne, które często są wynikiem stresu i niepokoju, a które mogą prowadzić nawet do urazów fizycznych, takich jak erozja zębów i uszkodzenie stawów – wyjaśniła dr Pessia Friedman-Rubin, jedna z badaczek uczestniczących w projekcie.

I dodała: – Oczywiście opowiadamy się za postępem technologicznym, ale jak wszystko w życiu – nadmierne korzystanie ze smartfonów może prowadzić do negatywnych objawów i ważne jest, aby opinia publiczna była świadoma konsekwencji, jakie ma to dla ciała i umysłu.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama