Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 05:45
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Będzie obowiązek izolacji. Nie chodzi tu jednak o COVID-19 [ARTYKUŁ]

Z opublikowanego właśnie projektu rozporządzenia wynika, że wkrótce izolacji będą mogli spodziewać się pacjenci, u których wykryto lub podejrzewa się zakażenie małpią ospą.
Będzie obowiązek izolacji. Nie chodzi tu jednak o COVID-19 [ARTYKUŁ]

Autor: iStock

Podziel się
Oceń

Od izolacji do izolacji

Wielu z nas nie zdążyło jeszcze zapomnieć o obowiązku izolacji dla osób zakażonych koronawirusem. Okazuje się, że rozpowszechniająca się od niedawna na świecie małpia ospa stanowi na tyle duże zagrożenie, że rządzący postanowili teraz objąć zakażonych tym wirusem podobnym obowiązkiem. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji umieszczono już stosowny projekt rozporządzenia ministra zdrowia.

„Obowiązkowej izolacji w warunkach domowych podlegają osoby, u których stwierdzono zakażenie wywołane wirusem ospy małpiej lub zachorowanie na chorobę wywołaną wirusem ospy małpiej lub podejrzenie zakażenia lub zachorowania, wobec których lekarz lub felczer nie postanowił o obowiązkowej hospitalizacji. O zakończeniu izolacji w warunkach domowych postanawia lekarz lub felczer po odbyciu konsultacji z pacjentem, w tym w formie teleporady, nie wcześniej niż w 21 dobie odbywania tej izolacji, a jeżeli pacjent nie ma objawów choroby ospy małpiej – nie wcześniej niż w 14 dobie” – czytamy w dokumencie z 28 lipca.

Projekt skierowany został do publicznych konsultacji, a ze względu na jak najszybsze opanowanie zagrożenia związanego z małpią ospą, czas na zgłaszanie uwag to tylko 3 dni. Według informacji przekazanych w środę przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę, w Polsce odnotowano już ponad 50 przypadków choroby. Większość pacjentów znajduje się pod opieką szpitalną.

Czym jest małpia ospa?

Objawami może przypominać grypę lub przeziębienie. Pacjenci mogą odczuwać m.in. bóle mięśni i głowy, dreszcze, nadmierne zmęczenie. Początkowo na skórze pojawia się wysypka, która z czasem zamienia się w większe owrzodzenia. Chorobie może towarzyszyć również gorączka.

„Wirus ospy małpiej to ortopokswirus, łagodniejsza wersja wirusa ospy prawdziwej wyeliminowanej w 1980 r. Nosicielami są afrykańskie wiewiórki, szczury, różne gatunki małp i inne. Osoba chora zakaża przez kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami na skórze, wydzieliną z gardła” – opisywał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 dr Paweł Grzesiowski.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama