Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 13:47
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Święto panów w cieniu święta pań. Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzn? [ARTYKUŁ]

Wtorek 8 marca będzie wyjątkowy. Powód? Dzień Kobiet. Ulice znów będą pełne mężczyzn z kwiatami. Czy tak samo będzie 2 dni później, kiedy będziemy świętowali Dzień Mężczyzn?
Podziel się
Oceń

Powie ktoś: – Dzień Kobiet to ponadstuletnia tradycja, a Dzień Mężczyzn…? No tak, ale nie zmienia to faktu, że jednak i o tym święcie warto co nieco wiedzieć. Choćby na zasadzie wzajemności.

Trzy razu w ciągu roku

Z pewnością swoją popularnością Dzień Mężczyzn nie dorównuje Dniu Kobiet. Są jednak kraje, w których jest on chętnie obchodzony. I 10 marca – bo to tego dnia panowie mają swoje święto – dostają z tej okazji życzenia i prezenty.

Co ciekawe, z tej okazji panowie świętują aż trzy w ciągu razy, czym zdecydowanie przebijają częstotliwość święta pań:

- 10 marca w Dzień Mężczyzn,

- 19 marca w Międzynarodowy Dzień Mężczyzn,

- 30 września w Dzień Chłopaka. 

Skąd wziął Dzień Mężczyzn?

Najbardziej prawdopodobna historia tego święta wiąże się z religią. Otóż 10 marca Kościoły katolicki i prawosławny wspominają 40 Męczenników z Sebasty. Stali się nimi żołnierze XII legionu rzymskiego zwanego „Piorunującym”.

Byli – jak podaje Wikipedia – kapadockimi chrześcijanami w czasach rządów św. Konstantyna i Licyniusza. W 313 r. obaj cesarze wydali Edykt Mediolański wprowadzający swobodę wyznania w Cesarstwie Rzymskim.

Rządzący we wschodniej części cesarstwa Licyniusz kilka lat później przestał go jednak respektować. Na swoim obszarze władzy rozpoczął prześladowania przed spodziewanym konfliktem zbrojnym z Konstantynem.

Obawiając się przejścia oddziałów chrześcijańskich na stronę nieprzyjaciela, chciał zmusić żołnierzy XII legionu do złożenia ofiary bogom pogańskim, a tym samym do wyrzeczenia się wiary. Część legionistów odmówiła i zaczęło zbiorowo odmawiać modlitwy. Ponieważ nie udało się ich ukamienować, wystawiono ich nagich na mróz. Stali tak długo, aż zamarzli. Ich ciała spalono w okolicach Sebasty.

Jedna z hipotez głosi, że to właśnie to wydarzenie sprawiło, że tego dnia obchodzimy Dzień Mężczyzn. 

Połączyła ich piłka nożna

Z kolei Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzimy 19 listopada. Za tą datą kryje się ciekawa historia, która ma związek z piłką nożną.

Otóż tego dnia w 1999 roku – jak podaje wroclaw.pl – reprezentacja Trynidadu i Tobago (Afryka) wystartowała w eliminacjach do Mundialu. Było to niezwykłe wydarzenie w skonfliktowanym kraju, które jednoczyło jego mieszkańców.

Święto mężczyzn zostało uchwalone w dużej mierze dzięki Jerome'owi, wykładowcy historii z Teelcusinghowiz University of the West Indies oraz dzięki wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

Ten dzień – według Wikipedii – jest poświęcony promowaniu wartości, jaką mężczyźni wnoszą do świata. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn służy także zwracaniu uwagi na problemy takie, jak występujące u mężczyzn zaburzenia psychiczne, rosnącą wśród nich liczbę samobójstw i tzw. toksyczną męskość.

To okazja, żeby złożyć swoim mężczyznom życzenia. Prezent będzie oczywiście miłym dodatkiem.

 

 


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama