Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 01:43
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Zmiany w niedzielach handlowych. Zamyka się furtka prawna dla sklepów

Od 1 sierpnia przestają obowiązywać przepisy covidowe, które były wykorzystywane do prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe.
Podziel się
Oceń

Zasady prowadzenia sprzedaży w niedziele niehandlowe są jasne. Po uszczelnieniu przepisów zostały w polskim prawie wyjątki, zgodnie z którymi w takie dni można otwierać sklepy. Jednym z nich jest np. to, że za kasą staje sam właściciel sklepu. Ale na te przepisy nakładają się kolejne - uchwalone specjalnie na czas pandemii COVID-19.

Furtka

Otóż zgodnie z prawem pandemicznym za ladą nadal ma stać właściciel lub jego najbliższa rodzina, ale inni pracownicy także mogą być obecni w placówce. Nie mogą sprzedawać, ale mogą np. zajmować się wykładaniem towaru. Przy okazji mogą pomóc klientowi, udzielić informacji, a gdy nie zostaną przez kontrolerów Państwowej Inspekcji Pracy, mogą nawet sprzedawać. To pomagało sklepikarzom obchodzić niedzielny zakaz.

Kolejny atut – dla właścicieli sklepów – tej sytuacji jest taki, że pracownik był na miejscu, nie obsługiwał klientów, ale pilnował np. tego, żeby kupujący używali kas samoobsługowych.

1 sierpnia

Z tym jednak koniec. 1 lipca przestał obowiązywać w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to m.in. że w szpitalach czy przychodniach zdrowia nie są już potrzebne maseczki na twarzy. Wycofane zostały także covidowe przepisy dotyczące prawa pracy i teraz także czynności wykonywanych w sklepach. Te ostatnie zasady wejdą w życie 1 sierpnia. 
Co się konkretnie zmienia? Zamknięta zostanie covidowa furtka ułatwiająca handlowanie w niehandlowe niedziele i tym samym jest to powrót do zasad sprzed pandemii.

Niedziele handlowe 2023

W tym roku zostały nam jeszcze trzy niedziele handlowe:

  • 27 sierpnia,
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia.

Tu trzeba zaznaczyć, że ostatnia data to Wigilia i dlatego jest pomysł, aby wskazać w to miejsce inną datę, a dzień przed Bożym Narodzeniem zrobić w handlu wolnym.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama