Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 01:32
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Szokujący raport. Młodzież chętnie sięga po alkohol i narkotyki. A to nie jedyne zagrożenia

Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po używki. Część z nich nie potrafi żyć bez alkoholu i narkotyków, a w Polsce plagą staje się uzależnienie od telefonu.
Podziel się
Oceń

O takich zagrożeniach mówi się często, a kolejne raporty nie przynoszą optymistycznych danych. Nie chodzi wyłącznie o sytuację w Polsce, ale w ogóle w Europie. Teraz właśnie na alarm biją Włosi.  Według najnowszego raportu włoskiego Departamentu Polityki Antynarkotykowej Rady Ministrów młodzież w wieku 15–19 lat jest coraz częściej narażona na kontakt z substancjami psychoaktywnymi. I nie dotyczy to tylko chłopaków. Po używki równie chętnie sięgają dziewczyny.

Piją na potęgę

Jak wynika z raportu, alkohol jest coraz bardziej powszechny wśród włoskich nastolatków. Prawie dwa miliony z nich (78 proc.) regularnie sięga po wysokoprocentowe napoje, a 33 proc. pije intensywnie. W grupie wiekowej 18– 24 lat aż połowa respondentów przyznała się, że w ciągu ostatniego roku potrafiła się upić. 

Wzrost konsumpcji substancji psychoaktywnych i alkoholu wśród młodzieży wiąże się z coraz częstszymi hospitalizacjami. W ubiegłym roku prawie 10 proc. wizyt na izbach przyjęć, związanych bezpośrednio z narkotykami, dotyczyło nieletnich. 

Dziewczyny uzależniają się częściej

Alkohol alkoholem, ale równie źle sytuacja wygląda, jeśli chodzi o uzależnienie od substancji narkotycznych. I to zwłaszcza w przypadku dziewcząt. Jak wskazano w raporcie, uczennice w wieku 15 i 16 lat często używają substancji psychoaktywnych, kokainy i opiatów – nawet częściej niż chłopcy. 

W 2022 roku po raz pierwszy odnotowano, że dziewczęta piją więcej alkoholu niż chłopcy, a na oddziałach ratunkowych aż 65 proc. interwencji związanych z „psychozą wywołaną przez narkotyki” dotyczyło dziewczyn właśnie. 

Narkomani, alkoholicy i fonoholicy 

Alkohol i narkotyki to tylko niektóre z uzależnień popularnych wśród młodzieży. Innym i równie poważnym problemem jest spędzanie przez młodzież całych dni ze smartfonem w ręku.

Z polskiego raportu „Młodzi vs Mobile” wynika, że niezwykle często w ekran swojego telefonu wpatrują się osoby w wieku 15–20 lat – 39 proc. z nich spędza przed ekranem od 5 do 10 godzin, a 9 proc. ponad 10 godzin dziennie. Czym to się kończy? Bezsennością, agresją, problemami ze wzrokiem i nadwagą. Ale to nie wszystko. 

Uzależnienie może prowadzić do problemów neurologicznych, w tym trudności z zapamiętywaniem, koncentracją i logicznym myśleniem. Zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, m.in. depresji i zaburzeń lękowych.

Wreszcie, uzależnienie prowadzi do izolacji i stopniowego opuszczania dotychczasowych ról społecznych, co ma długotrwałe i daleko idące konsekwencje.

Co do alkoholu, to zgodnie z badaniami CBOS jeszcze z 2018 roku aż 90 proc. polskich 17-latków i aż 69 proc. 15-latków piło alkohol kiedykolwiek w życiu. Dziewczęta z młodszej grupy wiekowej (15 lat) znacznie częściej niż chłopcy przyznawały się do spożywania alkoholu kiedykolwiek w życiu (73 proc. do 65 proc. ) oraz w czasie ostatnich 30 dni poprzedzających badanie (37 proc. do 27 proc.).

Dane z tego roku pokazują, że tylko w ciągu trzech miesięcy 2023 r. policjanci namierzyli 1818 nietrzeźwych niepełnoletnich osób. To o ponad 300 więcej niż przed rokiem i niemal dwa razy tyle, co w 2021 r.

Ten rok może być pod tym względem straszny, bo w całym 2022 r.liczba nietrzeźwych młodych osób w policyjnych statystykach wyniosła niemal 7,6 tys.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama