Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 03:51
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

To już plaga. Z drogi robią tor wyścigowy

Piraci drogi ścigają się na ciasnych miejskich ulicach, co stwarza ogromne niebezpieczeństwo. Okazuje się, że nielegalne wyścigi to prawdziwa plaga.
Podziel się
Oceń

Od początku 2023 roku policjanci mocniej skupili się na zwalczaniu nielegalnych wyścigów na drogach. Jak poinformował Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, w tym okresie przeprowadzono ponad 8,2 tys. kontroli i wylegitymowano ponad 9,1 tys. osób. 

Policja walczy z piratami drogowymi 

Policja codziennie kontroluje tysiące kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem i brakiem poszanowania przepisów ruchu drogowego, stwarzają zagrożenie dla siebie i innych. 

Funkcjonariusze konsekwentnie przeciwdziałają nielegalnym wyścigom i interweniują w miejscach, które upodobali sobie organizatorzy miejskich rajdów. W zdobywaniu informacji o miejscach zbiórek pomagają policji fora i portale społecznościowe. Część interwencji to wynik zgłoszeń obywateli. 

Tylko przez pierwsze 6 miesięcy br. w wyniku tych działań policja zarejestrowała ponad 5,1 tys. wykroczeń. Blisko 2 tys. z nich było związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości.

Chcieli ścigać się na S8 

Robert Opas z KGP podał kilka przykładów policyjnych działań wymierzonych w nielegalne wyścigi. Przykładowo w maju na warszawskim odcinku trasy S8 policjanci nie pozwolili na przeprowadzenie nielegalnego rajdu. Podobnie w lipcu policjanci z Częstochowy zabezpieczali zlot pojazdów tuningowanych na jednym z parkingów w Poczesnej. Z kolei w połowie lipca policjanci z Puław przeprowadzili akcję „Stop agresji na drodze”.

Opas przypomniał, że informacje o nielegalnych wyścigach można zgłaszać do lokalnych jednostek policji, telefonicznie – pod numer 112 – lub przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zapowiedział też, że policja nie popuści piratom drogowym, a podobnych kontroli będzie więcej.

Szybka jazda, a później płacz

Nielegalne wyścigi ciasnymi ulicami to idealny przepis na tragedię. A tych i tak na polskich drogach nie brakuje. Jak wynika z danych KGP, w 2022 roku na polskich drogach odnotowano ponad 21 tys. wypadków drogowych. Co prawda było ich około 1,5 tys. mniej niż w roku 2021 i o ponad 2,2 tys. mniej niż w roku 2020. Jednak dalej dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że za tego typu zdarzeniami często stoi ludzkie nieszczęście. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama