Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 04:18
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Pieniądze za błędy w leczeniu. Pierwsi pacjenci złożyli już wnioski o odszkodowania

Do rzecznika praw pacjenta wpłynęło ponad 40 wniosków o przyznanie odszkodowania za błędy w leczeniu. Większość z nich dotyczy operacji. Co zrobić, żeby dostać pieniądze?
Podziel się
Oceń

Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych podaje, że przez ostatnie 5 lat w Polsce obserwowany jest znaczny, bo aż 35-procentowy wzrost liczby sądowych postępowań karnych związanych z błędami medycznymi. 

W 2021 roku sądy otrzymały do rozpatrzenia 216 aktów oskarżenia w sprawach dotyczących błędów medycznych. Procesy najczęściej dotyczą zakażeń szpitalnych, powikłań okołoporodowych oraz operacyjnych.

Ustawa o prawach pacjenta

Wiadomo jednak, że postępowania sądowe trwają. Jest już na szczęście inna, pozasądowa droga dochodzenia odszkodowania za błędy w leczeniu. Otóż taką możliwość dała pacjentom znowelizowana ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. 

Obejmuje ona zdarzenia medyczne, do których doszło w szpitalu i które były finansowane przez NFZ. Rekompensaty wypłaca powołany ustawą Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych.

– Do tej pory wpłynęło 41 wniosków o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych – powiedział Rynkowi Zdrowia Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Większość z nich dotyczy błędów podczas operacji. Pozostałe szpitalnych i śmierci pacjenta.

Wszczęte dotychczas przez rzecznika praw pacjenta postępowania są na etapie gromadzenia materiału dowodowego – dodał Chmielowiec.

Na jakie pieniądze może liczyć pacjent?

Wysokość świadczenia kompensacyjnego zależy od typu zdarzenia”. I tak:

- zakażenie biologicznym czynnikiem chorobotwórczym może kosztować od 2000 do 200 000 zł;

- uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia – od 2000 do 200 000 zł; 

- śmierć pacjenta – od 20 000 do 100 000 zł.

Pacjent ma prawo odmówić przyjęcia rekompensaty, jeśli uzna, że jest ona zbyt niska. W takim przypadku zyska wgląd w akta postępowania, dzięki czemu będzie mógł sprawdzić, jak rzecznik praw pacjenta ustalił wysokość świadczenia. 

Jak skutecznie złożyć wniosek?

Pacjenci lub bliscy zmarłych pacjentów na złożenie wniosku do rzecznika praw pacjenta mają rok od momentu, w którym dowiedzieli się o zdarzeniu. Nie może jednak minąć więcej niż 3 lata od zdarzenia.

Decyzja dotycząca przyznania lub odmowy przyznania rekompensaty musi być wydana w ciągu 3 miesięcy. 

Złożenie wniosku kosztuje 300 zł. Jeśli okaże się, że wniosek jest zasadny, pieniądze zostaną zwrócone. 

Ale uwaga, przyjęcie rekompensaty oznacza zrzeczenie się wszelkich roszczeń o odszkodowanie lub rentę. 

Tak więc przyjęcie szybkiej rekompensaty z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych nie zawsze jest najkorzystniejszym wyborem. Szczególnie w przypadkach poważnego uszczerbku na zdrowiu, kiedy renta może stać się długoterminowym zabezpieczeniem. 

Niewykluczone, że wstępując na tradycyjną drogę sądową, nawet mimo tego, że sprawa może ciągnąć się latami, skorzystamy bardziej. 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama