Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 04:41
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Robot ma twarz Terminatora. Tak uważa wielu Polaków

Połowa Polaków mogłaby polubić robota. Niektórzy nawet w nim zakochać. Tyle że większość Polaków nie spotkała się z żadnym „twarzą w twarz”.
Podziel się
Oceń

To wnioski z raportu „Co Polacy myślą o robotach?”. Przygotowały go Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS i IDEAS NCBR, a opisał pulshr.pl.

Roboty powinny być pod kontrolą

Jak pokazało badanie, roboty, czyli inteligentne maszyny, interesują Polaków, chociaż wywołują w nich skrajnie różne emocje. 

Aż trzy czwarte badanych uważa, że roboty powinny być pod kontrolą. Tylko 14 proc. ankietowanych jest przekonanych, że prace nad rozwojem robotyki należy prowadzić bez ograniczeń

Roboty humanoidalne interesują ponad połowę badanych. Co drugi Polak uważa, że mógłby je polubić. 18 proc. zaprzyjaźnić się z nim, a co drugi – nawet zakochać. 

Nie mielibyśmy też obaw, żeby zatrudnić je do opieki nad rodzicami i dziadkami. Zrobiłoby tak 54 proc. 

Silny, inteligentny i skuteczny android

Jest i druga strona medalu. 30 proc. Polaków bałoby się stanąć oko w oko z androidem. Co ciekawe, to badanie pokazało, że takie obawy ma więcej ludzi młodych niż dojrzałych.

To również wpływ, jaki ma na niektórych wizerunek Terminatora – silnego, inteligentnego i skuteczny androida, który poluje na ludzi. Jak powiedział PAP współautor opracowania dr Konrad Maj, psycholog społeczny, „także stąd bierze się opór wobec automatyzacji”.

I dodał, że Polacy generalnie są bardzo nieufni i lubią narzekać. Być może to – zdaniem badacza – hamuje u nas rozwój robotyzacji. 

Niemcy pracują krócej, bo nie boją się robotów

Większość Polaków nigdy nie spotkała się z żadnym robotem. A to budzi zarówno ciekawość, jak i obawy.

Z raportu wynika, że z powodu inteligentnych maszyn boimy się np. utraty pracy. 

– Poza tym niewiele osób zdaje sobie sprawę, że roboty to nie tylko humanoidalne maszyny, ale też oprogramowanie – zauważa dr Maj.  

Na przeciwnym biegunie są – podkreśla naukowiec – Niemcy, którzy dzięki robotom pracują 7 godzin dziennie.

Jest to możliwe dzięki temu, że tam na 10 tys. pracowników przypada 400 robotów. W Polsce 70. 

Pod tym względem nawet Węgrzy, Słowacy i Czesi (120-200 robotów na 10 tys. pracowników) są bardziej zaawansowani od nas.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama