Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim to XIV-wieczny zamek, który znajduje się w Lidzbarku Warmińskim.
Jest to jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków obronnej architektury gotyckiej w Polsce. W 1953 roku został wpisany do rejestru zabytków, a w 2018 roku uznany za pomnik historii.
Historia zamku sięga lat 1350-1401.
Prace budowlane rozpoczęto rok po przeniesieniu siedziby biskupów warmińskich z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego. Zamek został wzniesiony na planie czworoboku o wymiarach 48,5 x 48,5 metra, na schemacie krzyżackich domów konwentualnych. W czasie kadencji biskupa Sorboma, dziedziniec zamku otoczono dwukondygnacyjnymi krużgankami. Zamek znajduje się w widłach rzek Łyny i Symsarny, a jego obronność dodatkowo wzmacniają mury obwodowe i fosy od południa i wschodu.
Bryłę zamku zdobi wysoka wieża w narożu północno-wschodnim.
Zamek jest nie tylko ważnym zabytkiem historycznym, ale także atrakcyjnym miejscem do zwiedzania. Można tu zobaczyć kaplicę zamkową, wielki refektarz, komnatę audiencyjną oraz inne pomieszczenia. Dla miłośników historii i architektury jest to prawdziwa perła gotyku, a niektórzy nazywają go nawet "Wawelem północy".
Zamek to fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasach średniowiecza i pozwala odkryć historię Warmii i biskupów warmińskich.
Napisz komentarz
Komentarze