Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:34
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Jeszcze więcej posad. Burmistrzowie i prezydenci chcą mieć więcej zastępców

Samorządowcy apelują, żeby znieść limit liczby zastępców wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Podziel się
Oceń

Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego proszą, aby ich wniosek został potraktowany jako pilny. A chodzi szybka zmianę prawa, które pozwoli powołać kolejnych wysokiej rangi urzędników.

Limity w gminach

Obecnie ustawa o samorządzie gminnym jasno określa ilu zastępców może mieć wójt, burmistrz i prezydent miasta. Jest to uzależnione od wielkości miejscowości, którą rządzą. To maksymalne limity.

  • jeden w gminach do 20 000 mieszkańców;
  • dwóch w gminach do 100 000 mieszkańców;
  • trzech w gminach do 200 000 mieszkańców;
  • czterech w gminach powyżej 200 000 mieszkańców.

I z reguły samorządowcy wykorzystują te limity wskazując maksymalną możliwą liczbę swoich vice.

Takiej właśnie zmiany chcą samorządowcy – zniesienie ograniczeń.

Pełna autonomia

- Zależy nam jako stronie samorządowej, aby zlikwidować zupełnie niepotrzebne ograniczenie liczby zastępów wójta, burmistrza, prezydenta. Dzisiaj ta liczba jest określona ustawowo i używa się terminu "liczba mieszkańców". Co to jest liczba mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego? To nie może się opierać np. na liczbie zameldowanych w danej jednostce samorządu terytorialnego – tak napisano we wniosku sekretarza strony samorządowej KWRiST, Marka Wójcika.

W tej dyskusji podnoszony jest argument autonomii samorządów. Jest też mowa o tym, że to włodarz ma mieć możliwość decydowania o tym, jak chce sprawować swój mandat i jak dzielić zadania w urzędzie.

Prof. Jerzy Korczak z Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert w sprawach samorządu w rozmowie z money.pl zauważa, że są teraz ważniejsze sprawy, którymi trzeba się zająć niż liczba zastępców. Ale takie stanowiska są potrzebne.

- A co w przypadku, kiedy taki wójt nie może sprawować swojej funkcji? Wójta, burmistrza, czy prezydenta nie może zastępować sekretarz gminy, zatem brak zastępcy paraliżuje układ wykonawczy w razie zaistnienia tzw. przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań, np. choroby, czy aresztowania. Mitem jest powiedzenie, że nie wiadomo, co tak naprawdę robią zastępcy wójta, burmistrza czy prezydenta w urzędzie. Zastępcy można powierzyć każdą funkcję kierowniczą w urzędzie. Na pewno to nie jest stanowisko dla ozdoby, zastępca ma swoje zadania - przekonuje.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama