Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 21:58
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Takich bloków będzie więcej. To zmieni nasz rynek mieszkań

To pierwszy blok wybudowany przez Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Ma być ich jednak więcej. Są jednym z elementów planu zwiększenia dostępności własnego M.
Podziel się
Oceń

– To jest pierwsza inwestycja SIM w tym roku, ale będą kolejne mieszkania, kolejne bloki. Będą one oddawane do użytku w całej Polsce w ramach coraz intensywniejszego działania na rzecz społecznego budownictwa mieszkaniowego – ogłosiła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wręczając klucze do 23 nowych mieszkań w miejscowości Ostrowice (woj. wielkopolskie). 

W bloku są lokale od 38,5 do 60,7 mkw. Budynek jest wyposażony w windę, każde z mieszkań ma balkon, a te na parterze także ogródki.

Nie to jednak jest w tym wszystkim najważniejsze.

Bo mieszkania są za drogie 

Mieszkania w Polsce są bardzo drogie. W ostatnich latach powstawały programy rządowe pomagające ludziom, którzy mają za mało, żeby zaciągnąć kredyt, ale za dużo, żeby liczyć na lokal komunalny. Niektóre z tych programów działały lepiej, inne gorzej. Wystarczy wspomnieć skompromitowane Mieszkanie Plus. 

Cechą wspólną tych wszystkich działań jest to, że wpływały na ceny mieszkań na rynku. A te rosły w zastraszającym tempie. Dlatego teraz władza rząd stawia m.in. na SIM-y – czyli takie mieszkania, jakie powstały w Ostrowicach. 

Co to są SIM-y?

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to spółka powołana przez samorządy oraz skarb państwa. SIM-y mają dostęp do gminnych działek i do państwowych lub europejskich pieniędzy. Za nie właśnie mają budować bloki z mieszkaniami dla osób o umiarkowanych dochodach. 
„Żeby uzyskać prawo do lokalu mieszkalnego w ramach SIM, nie można posiadać innej nieruchomości. Najemca zobowiązany jest do wpłacenia partycypacji, w wysokości nieprzekraczającej 30 proc. kosztów budowy lokalu” – przypomina ministerstwo funduszy.

A jego szefowa w Ostrowicach podkreśliła: – Chcemy ruszać bardzo intensywnie z programem społecznego budownictwa mieszkaniowego. W różnych dopłatach i preferencyjnych kredytach do 2030 r. ma na to zostać przeznaczone 47 mld zł. 

I dodała: – W całej Polsce 47 SIM-ów będzie oddawało kolejne budynki dla rodzin, dla ludzi którzy potrzebują mieszkań, są w stanie zapłacić za czynsz, ale z powodu bardzo wysokich cen mieszkań w Polsce nie mogą ich kupić.

Na wynajem

W grze cały czas jest krytykowany program Kredyt 0 procent. Ma wejść w życie, a osoby starające się o kupno własnego M mają otrzymać pomoc państwa. 

Rząd ma także inne rozwiązanie. W  Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają analizy kolejnego działania, które ma zaprocentować budową 20 tys. nowych mieszkań. Na wynajem.

Budową bloków mają zająć się samorządy, a do końca tej kadencji parlamentu mają otrzymać na to 20 miliardów złotych.  Program ma ruszyć we wrześniu.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama