Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:27
Ważne:
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *
Reklama

Dziś (wtorek) o godz. 14.00 obradować będzie Senacka Komisji Kultury i Środków Przekazu

Szczególnej uwadze polecamy część poświęconą zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bowiem obecna jej treść wymusi podwyżki, za które zapłacimy wszyscy. A zyskają zagraniczni artyści i organizacje zbiorowego zarządzania.
ustawa skutkująca podwyżkami abonamentowymi

Autor: Telewizja Olsztyn

Podziel się
Oceń

Dlaczego tak mocno zaangażujemy się w tę sprawę?

Otóż złamano wszelkie standardy legislacji, dosłownie w ostatniej chwili wrzucając na zamkniętym posiedzeniu Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu dodatkową daninę na rzecz artystów. Posiedzenie zamknięte było dla operatorów i ich rzeczników, ale nie dla lobbystów organizacji zbiorowego zarządzania prawami. I to oni przekonali posłów do bulwersującej poprawki, która nakłada podwójne tantiemy od reemitowania. Jeśli poprawka przejdzie, to zapłacą za to wszyscy abonenci płatnych telewizji, a kto te pieniądze dostanie? Wątpliwe jest by byli to polscy artyści, bo przecież polskich filmów w programach sieci kablowych i platform satelitarnych jest może kilka procent. To przepis, by kosztem widzów bogaciły się już i tak zamożne organizacje zbiorowego zarządzania, a gros wynagrodzeń zostało wytransferowane za granicę. 

Jeśli opłaty abonenckie zdrożeją, to stracimy wielu widzów, a operatorzy zmuszeni zostaną do poszukiwania oszczędności i rekompensowania ponoszonych strat w inny sposób. Boimy się, że dotknie to telewizje lokalne, będące już dziś i tak w bardzo trudnej sytuacji finansowej i działające tylko dzięki wsparciu finansowemu operatorów kablowych.

Tworzony od ponad 30 lat przez polskich przedsiębiorców sektor telekomunikacyjny prezentuje odbiorcom najbardziej atrakcyjną ofertę programową w Europie. Wspiera też lokalne społeczności. Są to bowiem często przedsiębiorstwa mocno zintegrowane społecznie, wspierające lokalny sport i kulturę. Gdy upadną, globalny operator nie zastąpi ich w tym dziele. 

To polscy operatorzy telekomunikacyjni równoważą poziom życia małych społeczności, dbając o ich potrzeby nie tylko w szerzeniu edukacji i rozrywki, ale również w informacji i harmonijnym rozwoju demokracji lokalnej. Trzeba zrozumieć, że to operatorzy telekomunikacyjni, współtworząc media lokalne, a przede wszystkim telewizje lokalne zdjęli z państwa obowiązek budowy infrastruktury nadawczej i rezerwowania częstotliwości telekomunikacyjnych dla tych mediów. Z ok. 170 telewizji lokalnych w Polsce zaledwie kilka korzysta z naziemnych nadajników. Pozostali swoje programy rozpowszechniają w sieciach kablowych, a zatem w infrastrukturze zbudowanej od podstaw przez przedsiębiorców. Ci sami przedsiębiorcy finansują telewizje lokalne, umożliwiając im realizację ich ważnej misji i zadań, których nikt inny nie byłby w stanie wypełnić.

Dlatego zarówno operatorzy jak i redakcje telewizji lokalnych apelują do Senatorów o usunięcie tego szkodliwego zapisu z procedowanego obecnie projektu Prawa Autorskiego. Transmitując obrady, dajemy Państwu możliwość obserwowania postaw wybranych przez siebie parlamentarzystów, a senatorom szansę, by publicznie pokazali jak bronią praw obywateli do posiadania wolnych i niezależnych mediów lokalnych. 

Obrady komisji można obejrzeć na stronie internetowej Senatu: 

https://www.senat.gov.pl/transmisje/

oraz na YouTube: 

https://www.youtube.com/@SenatRzeczypospolitejPolskiej/streams 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama