Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 01:31
Reklama dotacje dla firm

Inwestycja w kreatywność - ergonomiczne i aktywne meble biurowe

Niezależnie od tego, czy kupujesz meble gabinetowe czy tradycyjne meble pracownicze warto spojrzeć na nie z nieco szerszej perspektywy. Przede wszystkim liczyć powinna się nie tylko ich estetyka, lecz także funkcjonalność. Dzisiaj nie bez powodu klasyczne biurka zastępują te z elektryczną regulacją wysokości blatu.
  • 07.12.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Inwestycja w kreatywność - ergonomiczne i aktywne meble biurowe

Meble biurowe — czego oczekujemy?

W ciągu ostatnich kilku lat bardzo dynamicznie zmieniło się postrzeganie mebli biurowych i samego biura. Pandemia tylko przyspieszyła pewne zmiany. Dzisiaj wybierając ścianki działowe, lady recepcyjne, systemy mebli biurowych, krzeseł, urządzając biuro obsługi klienta i pracownię projektową myślimy już nie tylko o efektywnym i estetycznym zagospodarowaniu przestrzeni, ale przede wszystkim o wygodzie i komforcie pracy.

Nowoczesne biurka, krzesła obrotowe, systemy mebli modułowych i wiele innych rozwiązań ma na celu stworzenie przestrzeni, którą maksymalnie szybko adaptować można do konkretnych potrzeb pracowników. Zarówno w open space, jak i sali konferencyjnej coraz częściej stają na przykład biurka z regulowaną wysokością blatu: https://www.ajprodukty.pl/biuro-i-konferencja/stoly-i-biurka/biurka-z-regulacja-wysokosci. Skąd ich popularność? Ze świadomości, że każdy pracownik jest nieco inny, a meble powinny się do jego potrzeb dostosowywać. Nie chodzi jednak tylko o różnych pracowników, ale i odmienne zadania wykonywane przez jedną osobę. Regulowany blat pozwala dostosowywać wysokość biurka do tego, czy w danym momencie czytasz raport, tworzysz rysunek projektowy, prowadzisz telekonferencję, czy wykonujesz jeszcze inne zadanie. Takie ergonomiczne i aktywne wyposażenie biura daje ogromne korzyści:

  • pozwala organizować przestrzeń w zależności od potrzeb pracowników,
  • umożliwia dokonywanie zmian wynikających z odmiennych zadań,
  • świetnie sprawdza się przy pracy hybrydowej, kiedy przy tym samym biurku coraz częściej pracują różne osoby wymieniające się przy pracy stacjonarnej (coraz modniejsze stają się systemy rezerwacji biurek, biura, w których to pracownicy decydują, kiedy pracują z domu, a kiedy z firmy; przestrzenie biurowe są więc siłą rzeczy mniejsze, biurka nie są przypisane do konkretnych osób, a dzięki regulacji wysokości blatu zawsze "pasują").

Funkcjonalne meble, czyli jakie?

Zalet biura domowego jest wiele, ale coraz większa grupa pracowników po okresie zachwytu home office z przyjemnością wraca do biur. Oczekują oni jednak, że meble biurowe odpowiedzą na te potrzeby, które zostały zidentyfikowane jeszcze mocniej właśnie podczas okresu pracy zdalnej, a więc przede wszystkim potrzebę ruchu. Dzisiaj od mebli biurowych oczekuje się funkcjonalności i ergonomiczności. Aktywne krzesła — stołki ergonomiczne, siodłowe, balansujące to doskonałe rozwiązanie, które pozwala stymulować mięśnie głębokie podczas pracy przy biurku. Genialnym rozwiązaniem są także piłki balansujące, które w wielu przypadkach świetnie zastępują tradycyjne krzesła. Takie meble do biura czynią je znacznie przyjaźniejszym pracownikowi. W połączeniu z biurkami z regulacją wysokości tworzą bowiem przestrzeń pracy, która jednocześnie pozwala dbać o zdrowie. Można jednak pójść jeszcze o krok dalej.

Oprócz mniej lub bardziej tradycyjnych mebli biurowych w open space albo kąciku kreatywnym pojawić się mogą bieżnie biurowe czy rowery treningowe biurowe albo platformy balansujące. Chwila aktywności na nich może stanowić świetną przerwę w pracy, ale nie tylko. Jeśli pracownik właśnie walczy w swojej głowie z jakąś koncepcją, planuje coś, układa, może to bez problemu robić, chodząc po bieżni. Call z klientem również może wykonać właśnie w taki sposób. Ruch zaś jest nie tylko po prostu zdrowy, ale i sprzyja kreatywności. Rozwiązanie problemu znaleźć można więc niejednokrotnie na takiej biurowej bieżni czy pedałując na rowerze.

Dlaczego meble pracownicze są tak ważne?

Meble biurowe tworzą przestrzeń, w której pracownicy spędzają naprawdę sporą część swojego życia. Warto więc zadbać o to, by czuli się w niej komfortowo. By podczas pracy mogli zadbać o swoje zdrowie, by nie czuli się połamani, kiedy po wielu godzinach wstają od biurka. Zapewnienie im wygodnych biurek i krzeseł, stworzenie przestrzeni relaksu, umożliwienie podjęcia w godzinach pracy aktywności fizycznej może się w ogromnym stopniu przyczynić do wzrostu efektywności pracownika. Wypoczęty pracownik to ten, który ma głowę pełną pomysłów, chętnie przychodzi do pracy, traktuje ją jako miejsce swojej aktywności zawodowej, ale przestaje patrzeć na biuro, jak na więzienie.

Meble biurowe mogą hamować aktywność i kreatywność pracowników. Mogą jej też sprzyjać. Wybór konkretnych rozwiązań należy do pracodawcy. Uświadomienie sobie potrzeby ruchu, aktywności, wygody u pracowników naprawdę pozwala nieco inaczej spojrzeć na przestrzeń firmową.

Tanie meble biurowe — czy warto?

Meble biurowe można kupić za grosze, to prawda. Pytanie jednak, czy tego typu meble autentycznie spełnią swoją funkcję. Oczywiście będzie można przy nich pracować, pytanie jednak jak dalece efektywnie. Niewygodne krzesła, niedopasowane względem wysokości biurka będą przyczyniały się jedynie do tego, że pracownik będzie marzyło o momencie, kiedy od nich się uwolni. Warto więc pomyśleć o rozwiązaniach zdecydowanie bardziej sprzyjających poprawie kreatywności. Szybko przekonasz się, że to się opłaca.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama