Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 06:49
Reklama

Akwarium w domu - jak je urządzić?

  • 22.10.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Akwarium w domu - jak je urządzić?

Akwarium w domu - jak je urządzić?

Aranżacja i odpowiednie wypełnienie akwarium nie jest zadaniem łatwym, wymaga bowiem chęci do pogłębiania wiedzy nie tylko o potrzebach ryb, ale także o technicznym aspekcie. Jeśli jednak poświęcimy trochę czasu, jesteśmy w stanie szybko zrozumieć jak działają urządzenia konieczne dla funkcjonowania zbiornika. Możemy wówczas zabrać się za to świetne urozmaicenie naszego pomieszczenia. Zatem jak to zrobić? Gdy wiemy już co musimy kupić - a więc samo akwarium, filtr, grzałkę, żwir, i oświetlenie led do akwarium, możemy odwiedzić sklep akwarystyczny. W razie potrzeby, uzyskamy tam ważne wskazówki dotyczące instalacji i czyszczenia poszczególnych elementów. Im większe akwarium kupimy, tym stwarzamy sobie większe możliwości aranżacyjne. Warto także zaznaczyć, że wyłącznie akwaria o prostych kątach są zdrowe dla ryb - tak zwane "kule" dla złotych rybek czy bojowników nie tylko uniemożliwiają umieszczenie filtra i są za małe, ale także niekorzystnie odbijają światło i przyczyniają się do złegor samopoczucia stworzeń w środku. Następnie musimy wybrać dodatki oraz rośliny - najlepiej żywe. 

Czy utrzymanie akwarium jest łatwe?

Jeśli wiemy jak czyścić filtr i szyby oraz posiadamy odpowiedni sprzęt, jedynym problemem może być brak regularności. Wodę w akwarium należy wymieniać co około trzy tygodnie lub miesiąc - nie zaleca się jednak odpompowania całej wody, a jedynie jej część, by nie zaburzyć parametrów. Przy okazji czyścimy też szyby i pozbywamy się mułu oraz usuwamy martwe części roślin. Następnie uzupełniamy zbiornik odstaną wodą. Nie musimy wyjmować ryb w trakcie sprzątania, by ich niepotrzebnie nie stresować. Poza sprzątaniem, ryby oczywiście muszą zostać nakarmione przynajmniej raz dziennie. Jeśli nie mamy możliwości tak częstego kontrolowania parametrów wody, możemy postawić na łatwiejszą opcję, czyli oczko wodne, które jest zbiornikiem bardziej samowystarczalnym. 

Jakich błędów unikać?

Największym błędem jest nieodpowiedni dobór gatunków ryb względem siebie. Łączenie ryb z różnych ekosystemów - na przykład pielęgnic z rybami amazońskimi, może nie tylko uniemożliwić zapewnienie wszystkim odpowiednich warunków, ale także powodować agresje terytorialną i śmierć słabszych osobników. Spójność biologiczna jest zatem kluczowym elementem w optymalnym funkcjonowaniu akwarium. Dodatkowo, musimy zadbać o odpowiedni skład chemiczny wody. Aby nie doprowadzić do nadmiernego zabrudzenia, nie możemy przesadzić z ilością pokarmu, który będzie się rozkładał na dnie. 

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama