Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 08:16
Reklama dotacje dla firm

Zgubiony bagaż na lotnisku - co robić w takiej sytuacji

Co zrobić w sytuacji, gdy wysiadając z samolotu na lotnisku nie znajdziemy swojego bagażu? Gdzie i jak załatwić sprawę oraz jak zabezpieczyć się na wypadek zaginięcia walizki w podróży lotniczej? Przedstawiamy garść praktycznych porad.
  • 31.03.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zgubiony bagaż na lotnisku - co robić w takiej sytuacji

Panika to naturalna reakcja na zgubienie bagażu w czasie podróży lotniczej. Zwłaszcza, jeśli w zaginionej walizce znajdowały się cenne przedmioty lub jesteśmy w obcym kraju, daleko od kogokolwiek, kto mógłby nam pomóc. Warto jednak pamiętać, że takie sytuacje wcale nie należą do wyjątkowych. Na całym świecie każdego dnia ginie średnio 100 tysięcy walizek. Linie lotnicze i służby naziemne mają wypracowane skuteczne procedury, dzięki którym udaje się odzyskać 98 procent zgubionych bagaży. 

Nie warto dać ponosić  się negatywnym emocjom. Dzięki opanowaniu i szybkiej reakcji, bagaż najprawdopodobniej do nas wróci. Wszystkim planującym podróż samolotem wyjaśniamy, jak zachować się w sytuacji, kiedy nasza walizka zniknie i jakie kroki należy w wówczas podjąć. 

Zgubiona walizka. Gdzie załatwić sprawę?

Miejscem, gdzie powinieneś udać się w sytuacji, gdy bagaż zaginie jest Biuro Bagażu Zagubionego. Szukaj go w hali przylotów. Zanim zaczniesz załatwiać sprawę, przygotuj następujące dokumenty:

  • odcinek karty pokładowej, który otrzymałeś przy odprawie bagażowo-biletowej,
  • swój dowód tożsamości,
  • kwit potwierdzający nadanie bagażu,
  • bilet (opcjonalnie).

Po załatwieniu wszystkich formalności, otrzymasz protokół PIR (Property Irregularity Report). Twoje zgłoszenie znajdzie się wówczas w systemie, co pozwoli służbom naziemnym namierzyć twój bagaż i dostarczyć ci go. Pod żadnym pozorem nie możesz zgubić protokołu RIP, bo jest on podstawą do otrzymania ewentualnego odszkodowania. 

Zagubiony bagaż. Rekompensata i odszkodowanie

Za zgubiony bagaż przysługuje ci rekompensata od linii lotniczych. W większości przypadków obsługa zaproponuje ci ją już na etapie zgłaszania zaginięcia. W ten sposób zyskasz 100 euro. To może niezbyt duża kwota, ale przy odrobinie wysiłku na pewno uda ci się dzięki niej kupić wszystkie przedmioty niezbędne, by przetrwać do momentu znalezienia twojego bagażu. 

Ryzyko zgubienia lub opóźnienia bagażu to jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Dzięki wspomnianemu protokołowi możesz zgłosić się do ubezpieczyciela, który wypłaci odszkodowanie. Rekompensata za utracony bagaż przysługuje ci również z urzędu – na mocy konwencji montrealskiej. Na zgłoszenie szkody masz 24 miesiące, a maksymalna kwota, którą możesz uzyskać wynosi blisko 5 tysięcy złotych.

Jak zabezpieczyć się na wypadek zaginięcia bagażu?

Na wypadek zaginięcia bagażu możesz przynajmniej częściowo się zabezpieczyć – zwłaszcza, gdyby spotkało cię to w drodze powrotnej. Jeśli na lotnisko docierasz samochodem, zostaw w nim niewielką walizkę lub plecak, w którym znajdą się najpotrzebniejsze rzeczy. Zadbaj też o to, by auto i to, co w nim zostawisz było właściwie zabezpieczone. Tu najlepiej sprawdzi się parking  oferujący bezpośredni transfer na i z lotniska (więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://pandaparking.pl/). Jeżeli zaś korzystasz z innego środka transportu, zapasowy bagaż możesz zostawić w przechowalni.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama