Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 02:43
Reklama dotacje dla firm

Akredytowane laboratorium badawcze - jakie badania można tam wykonać?

Czym jest akredytacja w odniesieniu do badań laboratoryjnych? Jeżeli należysz do grupy osób poszukujących kompetentnego miejsca na wykonanie analizy, czy też uwierzytelnienia podmiotu badań w celu późniejszego wykorzystania go w pracy lub hobbystycznie warto dowiedzieć się o prawach płynących z akredytacji.
  • 06.08.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Akredytowane laboratorium badawcze - jakie badania można tam wykonać?

Jakie przywileje płyną z akredytacji laboratorium?

 

W najprostszym rozumieniu tego procesu należy przełożyć, akredytowanie tego rodzaju placówki jest po prostu przyzwoleniem określonych przez rodzaj akredytacji badań. Badania mogą bowiem odbywać się na wielu różnorodnych płaszczyznach przez co trzeba upewnić się, że dany obiekt może podołać zadaniom, jakie zamierza w niedalekiej przyszłości pełnić. Zatem akredytacja oprócz prawnego przyzwolenia, jest uwierzytelnieniem tego, że laboratorium jest gotowe do wykonywania powierzonych mu zadań, oraz w pełni kompetentne w związku z wykonywanymi rodzajami usług. Przed przyznaniem akredytacji inspektorzy dokładnie kontrolują jakość i końcowy efekt usługi tak, aby nie było mowy o niedociągnięciach ze strony akredytowanego laboratorium.

Należy zatem mieć na uwadze, że akredytacja może być swoistym poświadczeniem o umiejętnościach i możliwościach, jednak zawsze musi dotyczyć pewnych specyficznych i indywidualnych norm określonych przez placówkę, którą chcemy wybrać z uwagi na oferowane przez nią usługi.

Czego jeszcze możemy spodziewać się po kompetentnym laboratorium?

Rygorystyczne inspekcje mają na celu wyodrębnić w powierzonych dla laboratorium zadaniach pewne cechy. Czego zatem spodziewać się podczas korzystania z usług renomowanego laboratorium przeznaczonego do badań i testów?

Przede wszystkim możemy być zapewnieni o wiarygodności wyników. Jest to bowiem główna kwestia, która podlega kontroli wymaganych inspekcji. Cechą, którą mamy prawo wymagań jest także obiektywność pracowników placówki badawczej. Rzetelne wyniki wymagają nie tylko dokładności sprzętu, ale też niezachwianej etyki ze strony osób, którym powierzymy dane zadanie. 

Rodzaje badań akredytowanych placówek.

Wiemy już, że laboratoria w Polsce nie mają możliwości nadań sobie tytułu akredytacyjnego by móc samoistnie poświadczyć o swojej jakości. Taki proces musi przebiegać poprzez szereg wyszczególnionych reguł i norm kontrolowanych przez osoby trzecie, niezwiązane z daną placówką. W specyfice tego rodzaju akredytacji należy też pamiętać o tym, że nim wybierzemy się do akredytowanego laboratorium z powierzeniem pracownikom zadania, należałoby dowiedzieć się o konkretnym rodzaju akredytacji, jakie posiadają.

Akredytacja laboratorium nie jest bowiem tytułem w postaci odznaczenia całokształtu placówki. Akredytowanie przysługuje konkretnej usłudze w postaci badania. Trzeba przez to zrozumieć fakt, że niektóre laboratoria pomimo szeregu świadczonych pomocy mogą posiadać akredytacje tylko na jeden unikalny rodzaj badania.

W niektórych przypadkach możemy natrafić na laboratoria, które specjalizują się w kryminologii i badaniu śladów, inne zaś mogą mieć akredytacje związane stricte z odczynnikami chemicznymi lub medycyną.

Więcej informacji na stronie https://hamilton.com.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama