Bitcoin jako środek płatniczy?
Nakamoto w 2008 roku zakładał, że bitcoin stanie się alternatywą dla banków. Chciał, by przelewy środków były szybsze i tańsze, a przede wszystkim – aby odbywały się bez pośredników, a tylko pomiędzy dwiema zainteresowanymi stronami.
Z czasem jednak kryptowaluta zaczęła zdobywać taką popularność, że jej wartość rosła, co pozwoliło jej posiadaczom na zarobek. Nic więc dziwnego, że dzisiaj bitcoin jest przede wszystkim instrumentem spekulacyjnym i formą inwestycji, także na dłuższy termin.
Z drugiej strony rozwój technologii i postępująca adopcja kryptowalut sprawiają, że zastosowań dla bitcoina pojawia się coraz więcej. Jednym z nich jest płatność za usługi i zakupy, a co najważniejsze, nie tylko online. Coraz więcej punktów i sklepów obsługuje różne formy płatności kryptowalutowych, od usług finansowych po gastronomię.
Zastanawiasz się, jak płacić kryptowalutami? W przypadku serwisów online najczęściej płatność polega na wykonaniu przelewu na podany adres portfela. Gdy środki dotrą, punkt zaczyna realizować zamówienie.
Jeśli zaś chodzi o sklepy stacjonarne, arsenał metod jest szerszy. Poza tradycyjnym transferem kryptowalutowym, obsługiwane są m.in. karty płatnicze, które można połączyć ze swoim portfelem. Przewalutowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, automatycznie. Są także bramki płatności, które łączą się z portfelem i pozwalają szybko opłacić zakup.
Zapłać za zakupy online kryptowalutą
Jak sprawdzić, gdzie można płacić bitcoinem? Mapa udostępniona na stronie https://coinmap.org/view/#/world/52.69636108/2.72460938/4 zawiera informacje o miejscach, w których takie płatności są możliwe. Jak widać, najbardziej rozpowszechnione są w centralnej Europie, ale w Polsce również punktów takich pojawia się coraz więcej.
Gdzie płacić bitcoinem online i co można dziś za niego kupić? Płatności kryptowalutowe wdraża u siebie coraz więcej firm z różnych branż. Wybór produktów jest szeroki: od luksusowych zegarków poprzez ubrania aż po oprogramowanie.
Przykład? Sklep internetowy Bit Dials sprzedaje m.in. zegarki, biżuterię, elektronikę, a nawet… samochody. Platforma obsługuje kilka największych kryptowalut, w tym bitcoina, ether czy litecoina.
Za wirtualne waluty kupisz również suplementy diety czy leki bez recepty. Apteka Pilulka obsługuje płatności internetowe i ma ponad 1000 oddziałów stacjonarnych, prowadzi także sprzedaż online. Co prawda działa głównie w Czechach… Ale kto wie, czy obszar ten nie powiększy się z czasem?
Kolejną firmą, która pozwala na płatności kryptowalutowe, jest Microsoft. Oferuje elektronikę, w tym laptopy i tablety, a także oprogramowanie. W tym przypadku płatność obsługiwana jest poprzez system BitPay.
Możliwa jest także rezerwacja wycieczek i lotów – takie usługi oferuje platforma Expedia. Obsługuje użytkowników z 70 krajów. Na stronie możesz wybrać loty, noclegi, a w przypadku zmiany planów również anulować rezerwację. Jeśli płacisz kryptowalutami, system przeniesie się na giełdę Coinbase.
To oczywiście nie wszystkie firmy, które pozwalają płacić bitcoinem. Jest ich o wiele więcej.
Jak zapłacić bitcoinem stacjonarnie?
Płatności internetowe są dla kryptowalut najbardziej naturalne – i najłatwiejsze do wdrożenia. Coraz więcej punktów stacjonarnych decyduje się jednak na udostępnianie takich rozwiązań. Najczęściej są to restauracje, ale nierzadko i punkty usługowe.
Gdzie można płacić kryptowalutami stacjonarnie? Wszędzie tam, gdzie obsługiwane są płatności bezgotówkowe, jeśli masz kartę Visa połączoną z portfelem kryptowalutowym. Takie karty wydają giełdy. W momencie przyłożenia jej do terminala kryptowaluta automatycznie wymieniana jest na walutę fiducjarną. Następnie operator karty przekazuje płatność do odbiorcy.
Inną opcją jest bramka płatności kryptowalutowych. Takie rozwiązanie oferuje m.in. giełda kryptowalut Kanga – mowa o KangaPay. Sprzedawca wdraża u siebie system, a ty, chcąc zapłacić, podajesz kod z aplikacji Kanga Wallet i wybierasz dowolną kryptowalutę spośród tych, które masz w portfelu. Tak opłacisz posiłek w restauracji czy strzyżenie u fryzjera, ale też zakupy spożywcze.