Jak działa cynk i gdzie go znajdziemy?
Cynk jest jednym z najważniejszych minerałów znajdujących się w organizmie człowieka. To dzięki niemu poszczególne układy mogą poprawnie funkcjonować. Wspomniany pierwiastek pełni rolę katalizatora w różnych reakcjach biochemicznych. Cynk występuje w wielu naturalnych produktach spożywczych – znajdziemy go zarówno w rybach, mięsie, owocach morza, jak i w orzechach, roślinach strączkowych, czy produktach pełnoziarnistych. Najlepsze źródła cennego minerału to na przykład:
- ostrygi, kraby i homary,
- kurczak,
- ciecierzyca,
- orzechy nerkowca,
- fasola,
- awokado,
- gorzka czekolada.
Osoby, które nie przykładają większej wagi do tego, co ląduje na ich talerzu, także powinny zadbać o odpowiedni poziom cynku. Jeśli nie jesteśmy w stanie przestrzegać zdrowej i zrównoważonej diety, to możemy pozyskiwać cynk, zażywając specjalistyczne preparaty. Warto wybierać sprawdzone suplementy od zaufanego producenta, na przykład produkty Sanct Bernhard.
Dlaczego osoby z problemami skórnymi powinny przyjmować preparaty z cynkiem?
Istnieje wiele powodów, dla których warto przyjmować cynk – jednym z nich jest zdrowa i zadbana skóra. Jeśli masz problemy z cerą, to ten pierwiastek może Ci pomóc. Tlenek cynku przyczynia się do neutralizacji szkodliwych promieni UV i chroni komórki skóry przed uszkodzeniami. Dobroczynny minerał wycisza stany zapalne pojawiające się na twarzy i innych częściach ciała oraz odgrywa istotną rolę w walce z egzemą, czy trądzikiem różowatym. Cynk działa antybakteryjnie, dzięki czemu minimalizuje liczbę nieestetycznych wyprysków. Jedną z jego najcenniejszych właściwości jest pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny, które pomagają w zachowaniu jędrnej skóry.
Czy cynk może Cię uchronić przed utratą włosów?
Osoby przyjmujące preparaty z cynkiem zauważyły, że ich włosy stały się mocniejsze i zdrowsze. Ten pierwiastek wspiera struktury białkowe znajdujące się w mieszkach włosowych i stymuluje ich naturalną regenerację. Suplementy diety zawierające cynk przydadzą się osobom z przerzedzoną czupryną. Naukowcy twierdzą, że wspomniany minerał może spowalniać proces wypadania włosów związany z męskim łysieniem, niedoczynnością tarczycy, a także zespołem policystycznych jajników.
Jakie są charakterystyczne objawy niedoboru cynku?
Jak rozpoznać, że w naszym organizmie brakuje cynku? Niedobór tego pierwiastka występuje wtedy, gdy nie zapewniamy sobie zalecanej dziennej dawki minerałów lub mamy problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Najczęstsze objawy niedostatecznej podaży cynku, to:
- utrata apetytu,
- biegunka,
- częste infekcje,
- wypadanie włosów,
- przebarwienia na paznokciach,
- impotencja,
- problemy ze wzrokiem,
- utrata smaku i węchu.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie powyższe objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista zleci badania diagnostyczne i na ich podstawie dobierze odpowiednie leczenie.