Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:50
Ważne:
  • W dniu 25.11.2024r. przy Al. Warszawskiej doszło do awarii sieci wodociągowej. Dostawa wody wstrzymana jest w następujących lokalizacjach: Al. Warszawska 62, 66, 66A, 68, 70, 72, 80/82, 88/90, 92/94. Przewidywany czas usunięcia awarii do godz. 12:00. Planuje się podstawienie beczkowozu mobilnego
  • * Telewizja Olsztyn zatrudni dziennikarza na umowę o pracę. Oferty proszę kierować na adres: [email protected] *

Pielęgnacja róż – kalendarz prac ogrodniczych

Krzewy różane wymagają odpowiedniej opieki, żeby zdrowo rosnąć, obficie kwitnąć i bezpiecznie zimować. Potrzebują Twojej pomocy, żeby przetrwać cały rok w ogrodzie. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Mamy dla Ciebie krótki poradnik dotyczący uprawy róż. Zobacz, na czym polega pielęgnacja róż i kiedy przeprowadzać poszczególne zabiegi.
  • 28.06.2024 09:42
  • Autor: Grupa tipmedia
Pielęgnacja róż – kalendarz prac ogrodniczych

Sadzonki róż – na stałe miejsce w sezonie wegetacyjnym

Sadzonki z gołym korzeniem sadzi się wiosną i jesienią. Przed posadzeniem zanurza się je na kilka godzin w wodzie. Następnie usuwa się uszkodzone i wiotkie pędy, a najgrubsze i najdłuższe korzenie skraca o 1/3.

Sadzonki róż, które zjadziesz tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-roz/, uprawiane w pojemnikach sadzi się przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli zdecydujesz się zrobić to w okresie letnim, pamiętaj o regularnym podlewaniu.

Stanowisko dla sadzonek róż

Odmiany wielkokwiatowe róż lubią miejsca ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Inne, jak parkowe czy okrywowe bardzo dobrze rosną również w półcieniu.

Róże potrzebują spulchnionej gleby piaszczysto-gliniastej, zasobnej w składniki pokarmowe. Jeśli podłoże w Twoim ogrodzie jest zbyt ciężkie, rozluźnij je, dodając piasek i perlit. W przypadku zbyt lekkiego dociąż je torfem (jednak uważaj, żeby nie zakwasić nadmiernie gleby).

Rozmnażanie róż – od wiosny do października

Róże rozmnaża się na kilka sposobów: z sadzonek, przez odkłady i okulizację. Dokładny termin zależy od wybranej metody:

● rozmnażanie z sadzonek zdrewniałych – sadzonki pobiera się wiosną, maksymalnie do czerwca. Każda ma co najmniej jeden pąk i ok. 20 cm długości.

● rozmnażanie z sadzonek zielnych – sadzonki pobiera się od czerwca do września. Każda ma 2-4 oczka i 20 cm długości.

● rozmnażanie przez odkłady – przeprowadza się od maja do października. Przygina się pęd do podłoża i przysypuje ziemią. Kiedy wypuści korzenie, odcina się go od rośliny matecznej i sadzi w docelowym miejscu.

● okulizacja – w lipcu lub sierpniu pobiera się pąk szlachetnej odmiany róży i umieszcza w nacięciu pędu na róży dzikiej. Mocuje się go przy pomocy sznurka lub tasiemki, a po 4 tygodniach nowa róża już rośnie samodzielnie na podkładce.

Sadzonki umieszcza się w wilgotnej mieszance piasku i torfu, a następnie stawia w ciepłym i cienistym miejscu, żeby się ukorzeniły. Odkłady i pąki z okulizacji od razu trafiają na stałe miejsce.

Cięcie róż – wiosenny zabieg pielęgnacyjny

Zabieg cięcia wykonuje się wiosną, kiedy jest pochmurno, ale nie deszczowo. Sposób i termin zależą od gatunku:

● róże pnące przycina się po kwitnieniu, usuwa się stare i połamane pędy i te, które za bardzo zagęszczają krzew,

● róże wielkokwiatowe, rabatowe i miniaturowe przycina się na 20-40 cm,

● róże parkowe tnie się, usuwając stare i połamane pędy oraz te, które rosną do środka i się krzyżują.

Pędy zawsze tnie się ukośnie, żeby woda deszczowa i rosa swobodnie spływały, nie tworząc zastojów. Zbierająca się woda prowadzi do rozwoju chorób grzybowych.

Nawożenie róż – wiosna, lato i jesień

Róże nawozi się w okresie intensywnego rozwoju pędów i kwitnienia. W drugim roku po posadzeniu stosuje się nawozy mineralne. Terminy wypadają:

● po wiosennym cięciu w marcu lub kwietniu,

● w czerwcu,

● w lipcu.

Pierwsze nawożenie stosuje się, kiedy krzew ma już rozwinięte liście. Od drugiej połowy sierpnia nie stosuje się już nawozów azotowych, żeby krzewy zdążyły przejść w stan spoczynku na zimę.

W pierwszym roku po posadzeniu nie używa się nawozów mineralnych, tylko kompostu wymieszanego z ziemią ogrodową lub biohumus.

W listopadzie róże dokarmia się nawozami jesiennymi o wysokiej zawartości potasu i fosforu. Pierwiastki te przyspieszają drewnienie pędów i chronią róże przed mrozami.

Przygotowanie do zimy – po pierwszych mrozach

Z okrywaniem i kopczykowaniem poczekaj, aż nadejdą pierwsze mrozy. Zyskasz pewność, że róże weszły w stan spoczynku. Usyp kopczyki z mieszanki ziemi i kompostu, tak żeby osłaniały miejsce okulizacji, bryłę korzeniową i nasadę pędów. Zabezpiecz je suchymi liśćmi, korą, lub słomą – dzięki temu wiatr nie rozwieje kopczyka, ciepło utrzyma się w glebie i suchy wiatr nie zaszkodzi różom.

Rok w ogrodzie różanym – powodzenia!

Wiesz już, jak pielęgnować róże, na czym polega zabieg okulizacji, przycinania i które nawozy stosować w zależności od pory roku. Pamiętaj o regularnym nawadnianiu i ochronie przed przymrozkami. Jeśli wykorzystasz nasze rady, Twoje róże będą się zdrowo rozwijały i pięknie kwitły.

Materiał partnera