Surowce farmaceutyczne – co to takiego?
Za surowce farmaceutyczne uważa się substancje pochodzenia mineralnego, chemicznego, zwierzęcego oraz roślinnego, które są przeznaczone do produkcji preparatów leczniczych. Aby mogły one być wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, muszą spełniać szereg wymogów określonych przez Farmakopeę Polską i Europejską. Wytwórcy leków jednak często sami nakładają jeszcze większe obostrzenia, by ich produkt był jak najwyższej jakości i służył tylko i wyłącznie leczeniu ludzi czy zwierząt. Oczywiście nie wszystkie surowce farmaceutyczne wymagają przetworzenia. Dobrym przykładem jest chociażby wazelina, która sama w sobie jest produktem leczniczym. Surowce farmaceutyczne stosuje się zarówno do hurtowej produkcji leków, jak i w celu przygotowania wyrobu o ściśle określonym składzie.
Jakie surowce farmaceutyczne wyróżniamy?
W medycynie jest stosowane wiele rodzajów tego typu surowców. Jednym z nich jest kwas borowy. To substancja, która występuje w przyrodzie jako minerał – sassolin. W celach produkcyjnych wykorzystuje się natomiast proszek, który podlega następnie rozcieńczeniu w celu uzyskania właściwego roztworu. Kwas borowy stosuje się w celu złagodzenia stanów zapalnych skóry, a także zakażeń grzybiczych narządów płciowych. Lekarze polecają go także w leczeniu trądziku oraz łuszczycy.
Glukoza – źródło energii
Cukier prosty, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, jest jednym ze źródeł energii. Jest więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Pomaga on także w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej. Do wytwarzania leków stosuje się glukozę bezwodną powstałą w wyniku bezwodnej hydrolizy skrobi. Jest także nieodłącznym elementem diety cukrzycowej.
Lanolina – środek z wełny
Jak już wspominaliśmy, surowce farmaceutyczne mają różne pochodzenie. Jeden z nich uzyskuje się także podczas czyszczenia owczej wełny, To lanolina, czy.i wosk zwierzęcy będący mieszaniną estrów kwasów tłuszczowych ze sterolami. Surowce farmaceutyczne uzyskane w ten sposób charakteryzują się bardzo dobrym wchłanianiem przez skórę. Dlatego stanowi ona podłoże do przyrządzania wszelkiego rodzaju maści i kremów. Aby lanolina mogła być wykorzystana do produkcji leków, musi mieć słabo wyczuwalną woń i jasnożółtą barwę. Dowiedz się więcej na ten temat pod tym linkiem http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Lanolinę stosuje się podczas atopowego zapalenia skóry, a także w przypadku leczenia niedużych podrażnień, których powodem jest nadmierne rogowacenie naskórka.
Gdzie kupić surowce farmaceutyczne?
Koncerny farmaceutyczne wymagają surowców najwyższej jakości. Wszystko po to, by ich produkty wykazywały się jak najlepszą skutecznością. W dzisiejszych czasach nie musimy odwiedzać dystrybutorów osobiście. Wystarczy, że zajrzymy do internetu, gdzie tego typu firmy są obecne i prezentują swoją ofertę. Dzięki temu bez wychodzenia z domu możemy wybrać najlepszą dla nas ofertę.